Počítače jsou můj koníček již od malička a posléze se staly i mou každodenní prací.Tady je takový podrobnější přehled jak počítače procházely mým životem:

Etapa č.1 - Začátky
Asi úplně první seznámení jaké si pamatuji je někdy z let 1979-82, kdy jsem měl možnost se podívat za otcem na velký sálový počítač ve fabrice. Tehdy jsem z toho měl úplné Vánoce (tolik děrných pásek :-) ).

Tak na takovouto papírovou pásku se kdysi zapisovaly informace


Etapa č.2 - Osobní seznámení s počítačem
Po několika letech stěhování naší rodiny jsme se přestěhovali do Prahy, kde na mé základní škole byl zřízen počítačový kroužek (to jsem navštěvoval 4.třídu). V té době byly možnosti získání vlastního počítače velmi omezené a tak při první příležitosti jsem se do něj přihlásil. No věru byly to na tu dobu perfektní stroje - 6 kousků počítače ONDRA s 64kb paměti! A tak začala doba učení jazyku BASIC a co hlavně - hraní her (kde jsou ty časy JET PACKA a JET SET WILLYHO?)a později přišel jazyk PASCAL (tušímže rok 1987). Málem bych zapomněl, tyto počátky počítačů na základní škole v ZŠ Kuncova, Praha 5 měl na svědomí jeden velmi obětavý programátor z podniku Motorletu pan Zápařka (tímto ho zdravím!).

Počítač ONDRA, televizor MERKUR a na obrazovce programovací jazyk KAREL :)


Etapa č.3 - První počítač, část 1 (Éra PMD85, ATARI)
První počítač, který se u mne doma objevil byl počítač mého kamaráda Martina Douleho. Ten vlastnil (a ještě tuším vlastní!) ATARI 65XE, dovezený z Polska, na kterém jsem hrál s kamarády spousty her. S tím také souvisí hraní si s českým PMDéčkem a téměř 2 roky práce v domě dětí a mládeže na Pražském hradě (Zdravím Pavla Cinka!) při výuce a opatrování dětí během víkendů (Uff sám doteď nevím, jak jsem to mohl s nimi vydržet :D ).

Atari 65XE Bruce Lee Donkey Kong
Pamatujete si ještě na atárko a jeho hry ?


Etapa č.4 - První počítač, část 2 (Éra ZX SPECTRUM)
Na konci 80,let, když byla základní škola téměř u konce, jsem již doma "prudil" natolik o počítač, že to již se mnou rodiče nevyrželi a tak v SOFTWARE602 mi za těžké peníze (nekřesťanských 359DM) koupili vylepšený model ZX SPECTRUM +2A.Byl jsem z toho počítače natolik vedle, že jsem se pak málem nedostal pak na Gymnázium (po velkém útoku rodičů jsem nakonec hraní výrazně omezil a na školu se dostal...). Toto šílenství ale pak opět rostlo v souvislosti se se seznámením s dalším velkým "pařanem" a spolužákem Milanem Salajkou - se kterým mimochodem v dodnes velmi hodně spolupracuju! O těchto létech bych toho mohl napsat velmi mnoho skvělého, ale už budu raději stručný.V roce 1991 jsem se také seznámil s předním hráčem a programátorem Františkem Fukou, kterého zná dodnes snad každý český počítačový nadšenec a kterému jsem čas od času nosil nějaké hry od kamaráda, který je dovážel až z dalekého Portugalska (Zdravím Jakuba Koníčka !!!).

Internationl Karate + Knight Lore Saboteur 2
ZX-ko a jeho hry...


Etapa č.5 - SAM Coupé
Psal se rok 1993 a mě už přestávalo ZX SPECTRUM vyhovovat.Jednak z hlediska grafiky, tak z i hlediska objemu dat na kazetách - možná se budete divit, ale na zvuk jsem nedal dopustit (ten kdo v té době znal čip Yamaha AY-3-8912, tak ví, o čem píšu!). Po nějakém tom otálení co koupit a za kolik jsem koupil hezkou bedýnku jménem SAM Coupé s 256kb paměti s již zabudovanou disketovou mechanikou 880kb (dokonce si pamatuju i přesné datum nákupu, neb v ten samý den začala válka v Perském zálivu) a který se měl stát nástupcem legendárního ZXka. V této době začala má spolupráce s distributorem těchto počítačů (TRIBASE computers), sháněl jsem pro ně programy ze zahraničí a taky něco z domácí tvorby.Zde opět zabodoval FF (František Fuka), který napsal pár skvělých programů a které se staly taky dost populární... Jenže vývoj a prodej tohoto počítače brzy začal stagnovat (bohužel přišel dosti pozdě) a tak se opět schylovalo ke koupi něčeho modernějšího...

SAM Coupé Defenders Of The Earth Tetris
Také vzpomínáte na SAMa?


Etapa č.6 - AMIGA IS THE BEST !!!!
Milan Salajka i já jsme se rozhodli pro v té době na západě již známý počítač a zároveň pozdější legendu: COMMODORE AMIGA 500 s 1 MB paměti. Nastal velký nákup disket (psal se rok 1994), šlo to téměř do tisíců Kč a také opět velké hraní a hraní... Zašlo to tak daleko , že spolu s kamarádem Lubošem Kopeckým jsme začali pořádat velké pražské srazy Amigistů v Praze 4-Pankrác, spolupracoval jsem také s AMIGA klubem (jezdil na každoroční AMIGA MESSE do Německa, které bylo ideálním místem na upgrade počítače: OD A500 taktované na 16(!) Mhz až po A1200 s harddiskem a 16 MB pamětí. Na tato léta se velice dobře vzpomíná, neboť byla spousta programů a her a člověka to nenutilo hledat něco lepšího... Do roku 1996.

AMIGA 500 AMIGA 1200 Turrican 2 - Snad nejznámější hra AMIGY a soundtrack (Chris Huelsbeck)
Dvě nejznáměší amigy a turrican 2


Etapa č.7 - AMIGA nebo PC ???
Už během éry Amigy jsem ještě dělal okrajově na prvních čekých PC a to PP06, což bylo XTčko s dvěma 360kb mechanikami a 640kb paměti. Ptáte se proč? Pokud bylo potřeba udělat nějakou opravdovou práci, tak nastal problém kde a v čem jí udělám. Typickým příkladem byly plakáty (Pamatuje někdo BANNER MANIA?) nebo třeba textový editor (Text602). A právě v tomto mi vyplňovalo mezeru PC. Časem to dospělo tak daleko, že otec si koupil domů PC AT 286 16Mhz a bylo to jasné.Hry se doma hrály na AMIZE a normální práce na PC.Postupně jsem propojil tyto počítače mezi sebou a začal PC také používat jako BACKUP zařízení :)



Etapa č.8 - První zaměstnání a PC
V tomtéž roce po ukončení jednoho roku pomaturitní nástavby jsem nastoupil ke svým kamarádům do počítačové firmy. Zde se již pracovalo pouze s počítači PC a AMIGA stále a stále více upadávala v zapomnění. A tak v polovině devadesátých let končí mé největší období hráčské vášně. Ne že bych úplně přestal, ale přeci jenom to již nebylo ono... Postupně jsem se do detailu seznámil s PC a mezitím taky hledal, nějakou tu "zábavu" jinde - a tou se stala datová komunikace a internet (o tom více samostatně v části Internet).



Etapa č.9 - Současnost
Co říci k současnosti? Snad jen, že s počítači dělám nadále (jak jinak :) ) a bez internetu se lidé už pomalu ani neobejdou...